Fundacja PWPW partnerem BohaterON – włącz historię

Rusza V edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Kampania jest realizowana od 2016 roku zgodnie z hasłem Pamięć – Edukacja – Pomoc. Fundacja PWPW została partnerem tej edycji.

W środę 29 lipca 2020 r. w Warszawie przy ulicy Mysiej 3 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca V edycję kampanii BohaterON – włącz historię! z udziałem Powstańców Warszawskich, Wiceprezesa Rady Ministrów Pana Piotra Glińskiego, przedstawicieli Komitetu Honorowego i Kapituły Nagrody, ambasadorów kampanii: Magdaleny Różczki, Macieja Musiała i Antoniego Pawlickiego, ogólnopolskich mediów, a także partnerów akcji, w tym również Fundacji PWPW. Na konferencji przedstawiono założenia tegorocznej kampanii i harmonogram V edycji BohaterON.

Kartki dla Bohaterów

Organizatorzy dają wszystkim możliwość indywidualnego okazania pamięci, wdzięczności, szacunku poprzez przekazanie Bohaterom Powstania Warszawskiego kartek pocztowych. W tym roku można wysłać je za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl od 1 sierpnia do 2 października. Na kartce obowiązuje limit 25 słów – czyli tylu, ile maksymalnie można było nadać pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane. W tegorocznej edycji każdy może nie tylko okazać pamięć, ale również pomóc finansowo. Pocztówkę można wysłać odpłatnie w kwocie 10, 50 lub 100 zł. Ofiarowane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby naszych Bohaterów.

W dzisiejszych czasach ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom, ale równie istotna jest pomoc dla tych, którzy tak wiele poświęcili dla pokolenia swoich wnuków, prawnuków czy też praprawnuków. Wiemy jak cenna dla Powstańców Warszawskich jest świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON – włącz historię! – dlatego zrodziła się idea odpłatnej kartki; po to, aby kontynuować dialog międzypokoleniowy, ale też po to, aby każdy z nas miał możliwość ofiarowania czegoś od siebie. Zachęcamy do pozostawiania swojego numeru telefonu – nie tylko adresu – to sugestia Powstańców – dziś jest im już dużo łatwiej oddzwonić do nadawców, co robią bardzo chętnie.  – tłumaczy Łesiuk-Krajewska.

#pseudonimchallenge

By zaktywizować i zachęcić Internautów do wysyłania kartki, która również pomaga Powstańcom, równo ze startem kampanii informacyjnej – startuje #pseudonimchallenge. Ambasadorzy, zaprzyjaźnieni z projektem influencerzy, muzycy, dziennikarze a nawet politycy, rzucą wyzwanie o nadawanie sobie pseudonimu. Nominować można będzie trzy dowolnie wybrane osoby, z kręgu znajomych lub z pierwszych stron gazet. Gra, to zachęta do zapoznania się z pseudonimami Powstańców Warszawskich i ich indywidualnych historii. Nominujący mobilizuje do sprawdzenia, odszukania i przeczytania informacji na temat pseudonimów jakich używali i używają uczestnicy powstania. Działanie polegać będzie na wysyłce kartki online, wymyśleniu swojego pseudonimu, zapisaniu go na kartce i zamieszczeniu własnej fotografii z pseudonimem w social mediach, nominując jednocześnie kolejne 3 osoby – używając #pseudonimchallenge #kartkadlapowstańca #BohaterON. Kreatywne podejście do #pseudonimchallenge jest wartością dodaną do głównego założenia challeng’u, czyli mobilizowania Internautów do wysyłania Powstańcom kartek, a co za tym idzie również wsparcia materialnego.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich

Sukces pierwszej edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich a więc ponad 200 zgłoszeń, możliwość wyłaniania zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów, docenianie wartych naśladowania ludzi i świadomość, że takich ludzi, instytucji i inicjatyw jest więcej – upewniło organizatorów w przekonaniu, że warto z rozdawania nagród zrobić tradycję.  

Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat. Jest jeszcze wiele do opowiedzenia i my, naszą nagrodą, chcemy do tego zachęcić. – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Pomysłodawczyni Nagrody BohaterONy. – Po ubiegłorocznej gali wręczenia nagród, statuetka BohaterONa została nazwana „Polskim Historycznym Oscarem” – dodaje z uśmiechem Łesiuk – Krajewska.

Nagroda BohaterONy 2020 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. Później, od 14 września do 14 października br. będzie można zagłosować na nominowanych poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego Nominowanego w każdej z kategorii.

W promocję kampanii włączyli się znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Bujakiewicz, Małgorzata Kożuchowska oraz Michał Czernecki. Wszyscy wystąpili w spocie promującym akcję.

W tegorocznej edycji kampanii odeszliśmy od motywu Czasu honoru”, choć to właśnie aktorzy m.in. z tego serialu wcielili się w postaci prezentujące ważne historycznie wydarzenia. Mamy szczęście pracować od lat z tymi samymi ambasadorami akcji: z Agnieszką, Antkiem, Maćkiem, Magdą i Maciejem. W tym roku w pełnym wymiarze dołączyli do nas Olga, Kasia, Karolina, Małgosia i Michał. Każdy z nich miał do odegrania znaczącą rolę w spocie. Prezentowali wydarzenia, miejsca lub osoby, które każdy z nas powinien znać chociażby z lekcji historii. Nasz projekt propaguje wiedzę historyczną i pomaga zrozumieć, dostrzec wartości jakie te historie ze sobą niosą. Jesteśmy bardzo dumni, że w spocie wystąpił Pan Władysław Rosiński ps. „Zapałka”, Powstaniec Warszawski, który w dniu  swoich urodzin znów miał okazję wcielić się w rolę swojego życia, w rolę powstańca patrzącego z dumą na efekty pracy młodych pokoleń.– tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Lektorem w spocie jest Małgorzata Kożuchowska, która w tym roku dołączyła do grona Ambasadorów kampanii i została Członkiem Kapituły Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.